Quantcast
Awards

Hanohano Sets the Bar for 2017 Race Season

2017 hanohano 2Perfect condtions for the 2017 Hanohano Huki Ocean Challenge. | Photo: Supconnect

SAN DIEGO, California - After weeks of wet and stormy weather in San Diego, California, Saturday morning was greeted with sunshine and perfect conditions to hold the 21st annual Hanohano Huki Ocean Challenge. As usual, the event was filled with excitement and anticipation to kick off the 2017 race season.

The Hanohano Huki Ocean Challenge is one of the longest running paddlesport Races in California (OC-1, Surfski, Traditional Paddleboard, Standup Paddleboard and Kayak) and have always had a great mix of top level professional athletes and beginners from ages 7-80 and this year was no different. We saw some of the biggest names in the sport attend the event, athletes such as Danny Ching and Candice Appleby and the youth participation was bigger than ever. Top up and comers in SUP showed up and were looking strong heading into what’s sure to be a big year in racing. Noa Hopper and Jade Howson were among some of the youth standouts both competing in the SUP short course and the OC-1 long course, Jade even winning in both (in her division)!

2017 hanohano 1 2017 hanohano 5

Racers are off in the 2017 Hanohano short course. | Photo: Supconnect

With 549 registered participants, 262 paddlers were registered in the SUP division with the biggest portion being registered in the 50+ and 60+ age divisions. Year after year the Hanohano is an amazing event and one that sets the tone for the stand up paddle race season with positivity, excitement and friendly competition. We’re stoked to one again have attended the event and look forward to the year ahead.

2017 hanohano 6Racers paddling under the bridges of Mission Bay in San Diego. | Photo: Supconnect

See below for the full list of results from the 2017 Hanohano Huki Ocean Challenge.

Event Name Name(s) Boat# Craft Age Group Gender Time Rank Div Rank
Short Course Aaron Merris 13 SUP 12'6" Open 19-39 male 01:13:04.38 268 11
Short Course Abby Baker 256 SUP 12'6" U14 female      
Kids race Abby Baker 256 All U14 all      
Kids race Abby Hatch 346 All U10 all      
Long Course Adrian Stoin 412 V1 Masters 40-49 male 01:08:12.80 42 2
Short Course Aileen Shepherd 68 SUP 12'6" Open 19-39 female      
Short Course Alan Chalom 297 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 00:59:19.41 126 5
Short Course Albert Ching 431 OC-1 Golden Masters 60+ male 00:49:50.51 44 3
Short Course Alejandra Brito 381 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:06:01.02 198 6
Short Course Alex Mauer 164 SUP 14' Open 19-39 male 00:56:58.00 101 4
Short Course Alex Stuart 243 OC-1 Golden Masters 60+ male      
Short Course Alexis Lujan 525 SUP 12'6" Masters 40-49 female 01:25:09.47 351 6
Long Course Allie Paddy 427 OC-1 Sr. Masters 50+ female 01:19:10.62 97 3
Long Course Amy Blackley Williford 512 OC-1 Masters 40-49 female 01:24:59.08 113 3
Short Course Andew Mencinsky 482 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:00:44.19 140 9
Short Course Angela Veneroni, Fred Case 278 OC-2 Golden Masters 60+ mixed 00:54:10.85 78 1
Short Course Anya Yurchenko 93 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:06:37.00 210 7
Short Course Arlene Wilske 109 SUP Under 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:16:10.24 288 1
Short Course Art Acebedo 144 SUP 14' Sr. Masters 50+ male      
Long Course Art Beutler 232 OC-1 Golden Masters 60+ male 01:23:31.98 110 10
Short Course Arvin Quiros 365 SUP Under 12'6" Masters 40-49 male 01:22:47.83 342 2
Long Course Ashley Richardson 319 OC-1 Open 20-39 female 01:20:56.02 105 6
Short Course Austin Cox 544 SUP 12'6" Open 19-39 male 01:06:42.41 212 7
Short Course Austin Kieffer 366 Surfski Single Open 19-39 male 00:34:54.47 1 1
Long Course Austin Kieffer 366 Surfski Single Open 20-39 male 00:53:40.85 2 1
Short Course Belah Ellis 308 OC-1 U14 female 00:54:21.77 82 1
Kids race Belah Ellis 308 All U14 all      
Short Course Ben Parry 71 Prone 12'6" Open 19-39 male 01:23:06.57 344 5
Short Course Bernadette Foote 259 Prone 12'6" Open 19-39 female 01:15:03.44 281 2
Short Course Bill Arsenault 32 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:20:20.41 325 29
Short Course Bill Carey 332 SUP 14' Masters 40-49 male      
Short Course Bill Randoll 104 SUP 12'6" Golden Masters 60+ male 01:01:29.36 152 1
Long Course Billy Kho 500 OC-1 Sr. Masters 50+ male 01:12:56.45 64 6
Long Course Blake Rohrbach 114 OC-1 U19 male 01:08:03.63 41 1
Long Course Bob Aparicio 419 OC-1 Sr. Masters 50+ male 01:13:27.89 67 7
Long Course Bob Stevenson 408 OC-1 Golden Masters 60+ male 01:14:27.21 73 5
Long Course Brad Gill, Leeann Bare 498 OC-2 Masters 40-49 mixed 01:06:49.59 27 1
Short Course Brandon Morrison 283 OC-1 Open 19-39 male 00:49:32.14 42 3
Short Course Brenda Yanoschik 26 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:27:27.92 358 10
Long Course Brendan Lam 75 OC-1 Open 20-39 male 01:29:09.48 118 15
Long Course Brennan Hill 284 OC-1 Masters 40-49 male 01:07:19.11 32 5
Short Course Brent Campbell 48 Surfski Single Open 19-39 male      
Long Course Brent Campbell 48 OC-1 Open 20-39 male 01:01:29.38 13 2
Short Course Brent Pascoe 240 SUP 14' Open 19-39 male 00:57:25.72 106 5
Short Course Brett Simpson 415 SUP 14' Open 19-39 male 01:06:29.17 204 12
Short Course Brett Stein, Melissa Stein 335 OC-2 U19 mixed 00:51:00.91 58 1
Short Course Brett Van Diest 98 SUP 14' Open 19-39 male 01:02:19.33 159 10
Long Course Brian Bender 261 OC-1 Open 20-39 male 01:21:50.20 108 14
Long Course Brian Kummer 115 Surfski Single Sr. Masters 50+ male 01:02:02.38 15 2
Long Course Brian Mitchell 193 OC-1 Golden Masters 60+ male 01:22:28.88 109 9
Short Course Brian Terhorst 173 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ male      
Short Course Bronson Napoleon-kekaualua 502 V1 Open 19-39 male 00:43:14.67 13 2
Long Course Bronson Napoleon-kekaualua 502 V1 Open 20-39 male 01:13:17.63 65 3
Long Course Bruce Fincher 423 Surfski Single Golden Masters 60+ male 01:04:25.22 18 1
Short Course Bruce Slater 100 OC-1 Golden Masters 60+ male 00:54:14.91 79 9
Short Course Bryan Chadwell 509 Prone Unlimited Golden Masters 60+ male 01:14:18.54 279 3
Long Course Bryan Pesartic, Lance Erickson 378 OC-2 Masters 40-49 male 01:07:52.25 38 2
Short Course Bryant Della 350 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:19:03.07 312 28
Short Course Burke Hammond 199 SUP 12'6" U14 male 01:03:43.52 175 5
Long Course Cameron Flynn 552 OC-1 Open 20-39 male 01:14:20.71 72 8
Short Course Cameron Fraser 538 Surfski Single Sr. Masters 50+ male 00:42:52.69 12 2
Short Course Candice Appleby, Jack Wygal 272 SUP Unl. (2 Person) Open 19-39 mixed 00:50:30.18 50 1
Short Course Carl Arreola 481 SUP 12'6" Masters 40-49 male 01:14:12.20 278 5
Kids race Carla Perez 514 All U8 all      
Short Course Carlos Perez 513 SUP 14' Open 19-39 male 01:01:03.07 144 9
Short Course Carmen Cutter 527 OC-1 Sr. Masters 50+ female 00:52:19.13 67 1
Short Course Carter Graves 288 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:03:00.47 166 2
Short Course Cary Tatro 157 SUP 14' Masters 40+ male 01:19:58.58 324 16
Short Course Casey Annis 251 Prone Unlimited Sr. Masters 50+ male 01:07:49.50 222 2
Short Course Cathy Chandler 174 OC-1 Golden Masters 60+ female 01:08:12.24 224 6
Long Course Charles Gemeiner 58 OC-1 Sr. Masters 50+ male 01:11:51.02 58 4
Short Course Charles Webb 410 SUP-Adaptive Sr. Masters 50+ male 01:17:25.00 301 1
Short Course Chase Kosterlitz 392 SUP 14' Open 19-39 male 00:50:35.54 52 2
Short Course Cheer Critchlow 105 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:10:27.06 244 12
Short Course Chelsea Oakes, Keely Mcgreevy 281 OC-2 Open 19-39 female 00:53:25.82 73 1
Short Course Chelsea Wilder 42 SUP 12'6" Open 19-39 female      
Short Course Chet Carney Ii 6 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:21:32.93 335 20
Short Course Chris Aguilar 209 Prone 14' Masters 40+ male 01:18:45.23 309 2
Short Course Chris Barlow 263 Surfski Single Sr. Masters 50+ male 00:38:05.90 4 1
Long Course Chris Barlow, Sammie Barlow 161 Surfski Double Open 20-39 mixed 00:58:16.02 5 2
Short Course Chris Costales 187 Prone 12'6" Open 19-39 male 01:25:58.15 354 6
Short Course Chris Hammond 197 SUP 14' Masters 40+ male 00:59:38.41 130 6
Short Course Chris Hino 342 OC-1 Open 19-39 male 00:50:21.57 48 4
Kids race Chris Hitoo 379 All U14 all      
Short Course Chris Murphy 211 SUP 14' Open 19-39 male 00:59:42.77 133 8
Short Course Chris Smith 150 SUP Under 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:12:19.39 262 1
Short Course Christophe Chevallier 352 SUP Under 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:35:46.04 373 3
Long Course Christopher Cornejo 465 OC-1 Masters 40-49 male 01:05:58.08 21 1
Short Course Christopher Davidson 268 SUP 14' Open 19-39 male 01:15:05.64 282 14
Short Course Chuck Glynn 521 SUP Unlimited Open 19-39 male 00:48:20.62 36 1
Long Course Chuck Glynn 521 OC-1 Open 20-39 male 01:09:03.38 49 6
Long Course Clayton Ballew 551 OC-1 Masters 40-49 male 01:06:11.21 24 2
Short Course Cody Angeles 384 SUP Under 12'6" Open 19-39 male 01:19:42.26 319 1
Kids race Cole Mostert 226 All U12 all      
Long Course Cora Wolfe 22 OC-1 Open 20-39 female 01:19:59.36 100 5
Short Course Corey Carlin 91 SUP 12'6" Masters 40+ male 01:21:26.07 334 7
Long Course Corry Fitzgibbons 296 Surfski Single Masters 40-49 male 01:06:05.17 23 1
Short Course Cory Osth 329 Prone 14' Masters 40-49 male 01:21:40.66 338 3
Short Course Craig Callender 241 SUP 14' Masters 40+ male 01:01:34.03 153 8
Short Course Craig Meader 244 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:06:22.12 202 18
Short Course Cris O'hern 141 SUP Under 12'6" Masters 40+ male      
Short Course Dale Marnati 5 SUP 14' Golden Masters 60+ male 00:55:46.46 91 1
Short Course Dan Caron 4 OC-1 Golden Masters 60+ male 00:59:42.00 132 13
Short Course Dan Miller 108 SUP 14' Open 19-39 male      
Short Course Dan Shoemaker 215 SUP Unlimited Masters 40+ male 00:54:19.88 81 1
Kids race Daniel Beauchaine 328 All U12 all      
Long Course Danielle Borm, Barry Borm 325 Surfski Double Open 20-39 mixed 01:00:14.42 10 3
Short Course Danielle Borm, Niklas Hansen 480 Surfski Double Open 19-39 mixed 00:39:51.87 6 1
Short Course Danny Ching 253 SUP 14' Open 19-39 male 00:50:32.86 51 1
Long Course Danny Ching 253 OC-1 Open 20-39 male 00:59:28.63 7 1
Short Course Danny Marron 323 SUP 12'6" Open 19-39 male 01:03:06.43 167 5
Short Course Danny Marucut 43 SUP 14' Masters 40+ male 01:12:50.00 267 14
Short Course Darrell Esparza 363 Surfski Single Golden Masters 60+ male 00:49:34.64 43 3
Long Course Darrin Horowitz 448 OC-1 Golden Masters 60+ male 01:16:16.16 83 6
Short Course Dave Boehne 358 SUP 14' Masters 40-49 male 00:50:42.02 53 1
Long Course Dave Brozowski 155 Surfski Single Open 20-39 male 01:04:46.01 19 3
Short Course Dave Degroot 96 OC-1 Golden Masters 60+ male 00:46:44.12 26 2
Short Course David Daum 530 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:06:27.32 203 7
Short Course David Hansch 181 SUP Under 12'6" Golden Masters 60+ male 01:12:34.06 265 1
Short Course David Martin 206 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:37:01.58 375 12
Short Course David Meyler 474 SUP 14' Masters 40-49 male 00:57:02.19 102 2
Short Course David Mitchimoto 548 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:06:14.03 200 16
Short Course David Quinones 133 SUP 12'6" Open 19-39 male 01:13:26.82 273 12
Short Course David Waldman 138 OC-1 Sr. Masters 50+ male 00:51:26.62 64 4
Short Course Dawn Emery 478 SUP 14' Sr. Masters 50+ female 01:29:24.44 363 3
Short Course Debbie Hyde 76 OC-1 Golden Masters 60+ female 00:57:08.30 104 3
Short Course Debra Arnold 9 SUP 12'6" Golden Masters 60+ female 01:44:05.78 380 5
Short Course Delaney Valentine 229 SUP 14' Open 19-39 female 01:44:36.97 381 2
Long Course Dennis Campbell 61 OC-1 Golden Masters 60+ male 01:12:29.00 62 2
Short Course Dennis White 106 SUP 14' Golden Masters 60+ male      
Short Course Deon Lourens 74 Prone 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:08:57.22 229 2
Long Course Deon Lourens 74 Surfski Single Sr. Masters 50+ male 01:08:43.73 47 5
Short Course Derek Turner 224 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 00:59:26.10 128 6
Short Course Devina Horstmann 132 SUP 12'6" Masters 40+ female 01:16:16.60 289 3
Short Course Diane Guerena 27 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:36:05.16 374 11
Short Course Dianna Arcangeli 516 SUP 12'6" Masters 40-49 female 01:43:26.43 379 7
Short Course Domenic Callero 111 Prone Unlimited Open 19-39 male      
Short Course Don Goss 19 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:11:27.18 254 15
Short Course Doug Emery 477 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:05:49.00 195 15
Short Course Dwayne Bora 497 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:03:45.74 176 3
Long Course Dy Valdez 388 OC-1 Sr. Masters 50+ female 01:20:53.79 104 4
Long Course Earl Almario 73 V1 Masters 40-49 male 01:06:59.73 29 1
Short Course Eduardo Chavez, Lina Scandalis 131 OC-2 Masters 40-49 mixed 00:47:43.71 31 2
Short Course Edward Mckeegan 216 Prone 14' Sr. Masters 50+ male 01:19:37.39 318 3
Kids race Eh Klu 376 All U14 all      
Short Course Ej Johnson 532 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 00:57:16.50 105 2
Short Course Elaine Peat-Foster 137 SUP 12'6" Golden Masters 60+ female      
Short Course Elijah Schoenig 348 SUP 12'6" U16 male 00:56:47.35 98 2
Kids race Elliott Mainwaring 188 All U12 all      
Short Course Emily Aniya 355 OC-1 U16 female 00:57:05.67 103 1
Long Course Emily Dashiell 461 OC-1 Open 20-39 female 01:16:08.38 80 3
Long Course Eric Holmberg 86 OC-1 Open 20-39 male 01:21:22.44 106 13
Short Course Eric Starnes 537 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 00:55:51.63 94 1
Short Course Eric Thompson 372 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:03:59.74 179 5
Short Course Erik Von Koehe 536 Prone 14' Masters 40-49 male 01:05:55.79 197 1
Short Course Ernie Villanueva 529 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:10:07.63 240 23
Short Course Ethel Arreola 52 SUP 12'6" Masters 40+ female 01:25:11.43 352 6
Short Course Evan Truesdale 116 Surfski Single U16 male 00:40:49.83 8 1
Short Course Fernando Farres 78 SUP 14' Open 19-39 male 01:05:46.03 192 11
Long Course Frank Cavanagh 438 Surfski Single Golden Masters 60+ male 01:10:48.78 54 4
Short Course Fred Lindsey 51 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:18:14.26 307 27
Short Course Garrett Gossett 541 SUP 12'6" Open 19-39 male 01:06:53.92 215 8
Short Course Garth Davis 163 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:04:46.68 183 5
Short Course Gary Mortimer 318 OC-1 Golden Masters 60+ male 00:52:37.57 68 7
Short Course Gavin Mencinsky 257 SUP 12'6" U14 male      
Short Course Genevieve Kalt 120 SUP 12'6" Masters 40+ female 01:26:16.04 356 7
Short Course Genna Flinkman 196 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:02:29.82 162 1
Short Course Geoffrey Page 338 Prone Unlimited Sr. Masters 50+ male 01:03:33.76 173 1
Short Course Geome Ramirez, Courtney Stow 311 Surfski Double U19 female 00:46:48.17 27 1
Short Course George Foster 295 OC-1 Golden Masters 60+ male 00:59:41.25 131 12
Short Course George Plsek 531 Prone 12'6" Masters 40-49 male 01:06:08.83 199 1
Short Course Gerard Ryan 301 OC-1 Sr. Masters 50+ male 00:50:06.88 47 2
Short Course Greg Ford 446 Prone 12'6" Masters 40-49 male 01:06:36.81 209 2
Short Course Greg Welch 31 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:01:09.11 146 2
Long Course Greg Welch 31 OC-1 Sr. Masters 50+ male 01:18:47.16 95 10
Short Course Gregory Closier 122 SUP 14' Masters 40+ male 00:51:15.17 60 1
Short Course Gregory Crouse 400 OC-1 Masters 40-49 male 00:45:38.86 22 1
Short Course Gretchen Benedetto 60 SUP 12'6" Golden Masters 60+ female 01:06:31.64 205 1
Long Course Guillaume Escarguel 351 OC-1 Masters 40-49 male 01:08:00.81 40 6
Short Course Haakon Hoyer-Nielsen 112 SUP 12'6" U19 male 00:56:54.01 100 1
Short Course Harry Petersen 218 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:08:43.92 226 11
Long Course Hau Pham 330 OC-1 Masters 40-49 male 01:16:22.69 85 11
Short Course Havy Lanier 221 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:28:18.98 362 16
Long Course Hayden Hemmens 547 Surfski Single Open 20-39 male 01:06:01.63 22 4
Long Course Heather Burns 413 OC-1 Open 20-39 female 01:29:22.49 120 8
Short Course Heidi Stone 147 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:09:40.37 235 2
Short Course Helen Matthews 403 SUP 12'6" Masters 40-49 female 01:16:53.19 296 3
Short Course Henry Guzman 391 OC-1 Sr. Masters 50+ male 00:48:55.15 39 1
Short Course Hugh Kretschmer 204 Prone 14' Sr. Masters 50+ male 01:19:32.43 315 1
Short Course Ikaika Pidot 486 SUP 12'6" Open 19-39 male 00:55:49.97 93 1
Long Course Ina Ynigues 79 V1 Open 20-39 male 01:08:36.80 45 2
Short Course Irina Vulakh 159 OC-1 Masters 40-49 female 00:58:07.37 114 4
Short Course Irish Munce 534 OC-1 Open 19-39 male 00:46:41.31 25 1
Short Course Isaac Lozano 405 C1 U16 male 00:48:48.64 38 1
Short Course Ismael Garcia 540 Prone 12'6" Masters 40-49 male 01:16:21.44 290 3
Short Course Jack Wyluda, Ross Ziegler 432 OC-2 U16 male 01:00:04.85 135 1
Short Course Jacob Eash 313 Surfski Single U16 male 00:46:49.73 28 2
Short Course Jade Howson 398 SUP 12'6" U14 female 00:58:54.71 123 1
Long Course Jade Howson 398 OC-1 U19 female 01:28:39.32 115 1
Short Course James Baluyut 12 SUP 12'6" Open 19-39 male 01:12:30.71 264 9
Short Course James Gaulke, Henry Bullock 492 OC-2 Open 19-39 male 00:45:02.82 19 1
Long Course James Gonzales 393 OC-1 Masters 40-49 male 01:18:32.14 94 12
Short Course James Yanoschik 25 SUP 12'6" Golden Masters 60+ male 01:24:07.84 346 4
Short Course Jamie Eubanks 85 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:19:57.14 323 11
Short Course Jane Culp 94 SUP 14' Sr. Masters 50+ female      
Short Course Janet Gavaldon 361 SUP 12'6" Masters 40-49 female      
Short Course Janet Lohrman 89 SUP 12'6" Golden Masters 60+ female      
Short Course Jared Bonnot 233 SUP 12'6" Masters 40+ male 01:08:20.11 225 4
Short Course Jasmine Stiles 152 Prone 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:13:14.66 269 1
Short Course Jason Meffe 255 SUP 14' Masters 40+ male 01:02:21.77 160 9
Short Course Jay Scheckman 265 Prone 14' Masters 40+ male 01:03:31.37 172 1
Short Course Jeanna Ashford 65 OC-1 Open 19-39 female 01:09:14.68 230 6
Short Course Jeanne Trimm 77 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:12:09.84 261 5
Short Course Jeff Bennett 63 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:17:14.66 298 18
Short Course Jeff Gossett 506 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:09:30.01 232 21
Short Course Jeff Kay 10 OC-1 Open 19-39 male 00:47:56.59 32 2
Long Course Jeff Kay 10 OC-1 Open 20-39 male      
Short Course Jeff Kiesel 397 OC-1 Golden Masters 60+ male 00:52:09.13 66 6
Short Course Jeff Rios 50 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ male      
Short Course Jen Van Diest 99 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:13:25.34 272 9
Short Course Jennie Sandvig 62 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:04:02.17 180 4
Short Course Jennifer Capo 127 SUP 12'6" Masters 40+ female 01:34:18.22 371 10
Short Course Jennifer Polcer 158 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:05:48.00 194 5
Short Course Jeremiah Murphy 247 SUP 14' Masters 40+ male 00:58:22.30 118 4
Long Course Jeremy Decker, Junyi Chung 303 OC-2 Open 20-39 male 01:09:58.67 52 3
Short Course Jeremy Krenkler 402 SUP 14' Masters 40-49 male      
Short Course Jessica Davis 182 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:10:44.51 247 8
Short Course Jessica Manos 203 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:24:47.52 349 13
Short Course Jill Roesner 238 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:21:17.56 333 9
Short Course Jim Baumann 305 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:01:22.14 150 4
Long Course Jim Baumann, Alan Chalom 297 OC-2 Sr. Masters 50+ male 01:09:49.71 50 1
Short Course Jim Brumm 165 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:07:34.37 218 6
Long Course Jim Groark 437 OC-1 Golden Masters 60+ male 01:13:33.63 68 3
Long Course Jim Makuta 370 OC-1 Golden Masters 60+ male 01:12:03.23 60 1
Long Course Jim Oleson 458 OC-1 Sr. Masters 50+ male 01:12:07.03 61 5
Short Course Jim Rooks 179 SUP 12'6" Golden Masters 60+ mixed      
Short Course Jim Wilkens 510 Surfski Single Sr. Masters 50+ male 00:44:25.82 18 4
Long Course Jimi Spoto 522 OC-1 Open 20-39 male 01:07:40.25 36 5
Short Course Joe Kudla 440 SUP 12'6" Open 19-39 male 01:12:44.24 266 10
Short Course Joe Nogra 314 SUP Under 12'6" Masters 40+ male 01:22:52.48 343 1
Short Course Joe Scaturro 292 Prone 12'6" Open 19-39 male 01:16:34.33 292 4
Long Course Joe Velasquez 505 V1 Open 20-39 male      
Short Course Joese Nunez 374 Surfski Single U19 male 00:58:41.24 122 3
Short Course John Acosta 36 SUP 14' Masters 40+ male 00:58:24.08 119 5
Short Course John Bland 34 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:01:11.12 147 3
Long Course John Deppe 485 OC-1 Masters 40-49 male 01:15:19.75 77 9
Short Course John Gates 214 SUP 14' Masters 40+ male 01:08:10.90 223 11
Short Course John Gossett 462 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:03:09.44 168 11
Short Course John Green 386 OC-1 Golden Masters 60+ male 00:45:18.53 20 1
Short Course John Martin 454 Prone 14' Sr. Masters 50+ male      
Short Course John Nordin 237 SUP 14' Masters 40+ male 01:21:34.35 336 17
Short Course John Stallone 517 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:07:26.52 217 20
Short Course John Troppmann 14 SUP 14' Golden Masters 60+ male 00:58:39.77 121 2
Short Course John Ward 542 Prone 14' Sr. Masters 50+ male 01:19:35.87 317 2
Short Course Johnathan La Pointe 349 SUP 12'6" U16 male 01:02:16.70 158 3
Short Course Jon Anderson 87 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:00:42.58 139 8
Long Course Jon Anderson 87 Surfski Single Sr. Masters 50+ male 01:07:16.55 31 4
Short Course Jon Concepcion 389 SUP 12'6" Masters 40-49 male 01:13:29.75 274 4
Long Course Jon Mitzel 102 OC-1 Open 20-39 male 01:16:10.79 81 9
Short Course Jon Tronowsky 430 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:13:57.98 275 16
Short Course Jonathan Espinosa 285 Surfski Single U19 male 00:41:29.80 9 2
Short Course Jordan Mckee 225 SUP Unlimited Open 19-39 male 00:54:24.81 83 2
Short Course Jose Gonzalez 21 SUP 14' Masters 40+ male 01:09:59.81 238 12
Long Course Jose Nunez 550 OC-1 U19 male 01:28:46.72 116 8
Short Course Joseph Diasparra 360 Prone 12'6" Open 19-39 male 01:12:05.26 259 3
Long Course Josh Crayton 248 OC-1 Masters 40-49 male 01:06:53.59 28 3
Short Course Jp Lomonaco 307 OC-1 Masters 40-49 male 00:49:58.90 46 3
Short Course Jt Clough 394 Prone 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:19:00.11 311 2
Short Course Judith Walaszczyk 183 SUP 14' Golden Masters 60+ female 01:20:27.38 326 1
Short Course Juerg Geser 83 SUP 14' Masters 40+ male 01:05:01.75 187 10
Short Course Juju Jones 15 OC-1 Sr. Masters 50+ female 00:56:15.73 95 3
Short Course Julian Olmos 220 Surfski Single Sr. Masters 50+ male 00:50:52.67 55 6
Short Course Julie Brossy 316 OC-1 Golden Masters 60+ female 01:02:02.42 156 4
Short Course Julie Garrido 195 SUP 14' Masters 40+ female      
Short Course Julie Landis 169 OC-1 Sr. Masters 50+ female      
Long Course Julie Wolfe 549 OC-1 Sr. Masters 50+ female 01:14:47.40 75 1
Short Course Juliette Orozco 250 OC-1 Open 19-39 female 01:02:04.00 157 4
Short Course Justin Van Dyck 359 SUP 12'6" Masters 40-49 male 00:58:09.98 115 1
Short Course Kaimi Yoza, Makenzie Sousley 336 Surfski Double Open 19-39 female 00:45:50.54 23 1
Short Course Kainalu Obayashi 418 Surfski Single Open 19-39 male 00:43:44.77 15 3
Short Course Kalia Alexiou 156 SUP 12'6" U16 female 01:00:20.86 136 1
Kids race Kalia Chalom 266 All U14 all      
Short Course Kamarra Chamberlain 293 OC-1 Open 19-39 female      
Short Course Karen Hoyt 327 SUP 14' Sr. Masters 50+ female 01:21:01.82 331 2
Short Course Karen Jewel 287 OC-1 Sr. Masters 50+ female 01:00:59.31 142 5
Short Course Karen O'hern 140 SUP Under 12'6" Masters 40+ female      
Short Course Karl Treiberg 470 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 00:58:20.05 117 4
Kids race Katherine Burrows 175 All U12 all      
Long Course Kathleen Grubbs, Kelsa Gabehart 414 OC-2 Open 20-39 female 01:10:36.23 53 1
Short Course Kathy Archibald 290 OC-1 Masters 40-49 female 01:00:02.61 134 5
Short Course Kathy Coryea 488 OC-1 Sr. Masters 50+ female      
Short Course Kathy Lynch 81 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:10:09.68 241 3
Short Course Kathy Wilder 511 Surfski Single Sr. Masters 50+ female 00:58:00.73 112 2
Long Course Kathy Wilder, Jim Wilkens 510 Surfski Double Sr. Masters 50+ mixed 01:20:10.05 101 2
Short Course Katie Irwin 234 OC-1 Open 19-39 female 00:58:02.08 113 3
Long Course Katie Walde 130 OC-1 U19 female 01:37:54.54 124 2
Kids race Kayden Brisco 271 All U8 all      
Short Course Keagan Lamar 227 SUP 12'6" U14 male 00:57:59.54 111 2
Short Course Keaton Rose 369 SUP 12'6" U14 male 00:56:49.38 99 1
Long Course Keaton Rose 369 OC-1 U19 male 01:29:16.45 119 9
Short Course Keith Fries 518 SUP Under 12'6" Masters 40-49 male 01:32:51.21 368 3
Short Course Kel Thompson 11 OC-1 Open 19-39 female      
Short Course Keli Arnold 186 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:43:05.28 378 18
Short Course Kellly Fleming 390 OC-1 Sr. Masters 50+ female 00:52:44.11 70 2
Short Course Kelly Hildebrand 210 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:14:07.61 277 10
Short Course Ken Baldwin 20 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:24:15.35 347 11
Short Course Ken Katz 468 Surfski Single Golden Masters 60+ male 00:42:48.21 11 1
Short Course Kenneth Fry 456 Surfski Single Golden Masters 60+ male 00:48:06.35 33 2
Short Course Keoni Defries 429 OC-1 U14 male 00:57:43.84 109 1
Long Course Keoni Defries 429 OC-1 U19 male 01:11:26.99 56 3
Short Course Kevin Straw 33 Prone 12'6" Masters 40+ male 01:19:48.19 322 2
Short Course Kevin Wakashige 420 Surfski Single Sr. Masters 50+ male 00:44:10.89 16 3
Short Course Kim Bolivar, Kathy Coryea, Scott Coryea, Bob Long 162 SUP Unl. (4 Person) Open 19-39 mixed 01:17:20.00 300 2
Short Course Kimberly Pennington 473 OC-1 Masters 40-49 female 00:55:05.37 86 3
Kids race Kitsy Nipper 45 All U14 all      
Short Course Kitsy Nipper, Kalia Chalom 266 OC-2 U14 female 00:52:54.05 71 1
Short Course Klarq Treiberg 471 SUP 12'6" Open 19-39 male 00:59:21.42 127 2
Long Course Kolo Rosenthal, Chase Kosterlitz 392 OC-2 Open 20-39 male 01:02:27.44 17 2
Short Course Kris Albert 356 Surfski Single Sr. Masters 50+ male 00:48:10.00 34 5
Short Course Krista Capo 125 SUP 12'6" Masters 40+ female 01:34:16.77 370 9
Short Course Kristy Morris 286 SUP 12'6" Masters 40+ female 01:01:38.69 154 1
Long Course Kristy Morris 286 OC-1 Masters 40-49 female 01:24:15.43 112 2
Long Course Kurt Anhalt 340 OC-1 Sr. Masters 50+ male 01:23:38.95 111 13
Short Course Kurt Benson 123 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:00:34.24 138 7
Long Course Kurt Benson 123 OC-1 Sr. Masters 50+ male 01:20:22.35 102 12
Short Course Kurt Fry 205 Prone Unlimited Sr. Masters 50+ male 01:19:34.32 316 4
Short Course Kurt Horst 29 SUP Under 12'6" Sr. Masters 50+ male      
Short Course Kurt Obermeyer 439 OC-1 Masters 40-49 male 00:51:20.58 62 5
Short Course Kyle Kupper 53 Prone 12'6" Masters 40+ male 01:24:49.53 350 4
Short Course Kyle Smith 258 Prone Unlimited Open 19-39 male 01:03:12.49 169 1
Kids race Lah Say 377 All U14 all      
Short Course Lance Amano 294 Prone Unlimited Sr. Masters 50+ male 01:33:49.40 369 6
Short Course Lance Shaw 64 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:06:18.15 201 17
Long Course Leah Ching 449 OC-1 Open 20-39 female 01:11:59.60 59 1
Kids race Leilani Williams 273 All U8 all      
Short Course Leslie Terhorst 172 SUP 12'6" Masters 40+ female      
Short Course Lilly Nava 178 SUP 12'6" Masters 40+ female 01:17:00.66 297 4
Short Course Lily Schryer Rindge 357 SUP 12'6" U14 female 01:18:41.40 308 2
Short Course Lisa Carulli 546 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:15:35.76 285 6
Short Course Lisa Gable 228 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:20:38.74 330 8
Short Course Lisa Hanscom 401 Prone 12'6" Open 19-39 female 01:19:44.16 320 4
Short Course Lisa Hazelton 70 SUP 12'6" Golden Masters 60+ female 01:13:21.69 271 2
Short Course Lisa Kopacz 171 OC-1 Masters 40-49 female 00:50:58.47 57 1
Long Course Lisa Viola 466 OC-1 Golden Masters 60+ female 01:29:07.04 117 1
Short Course Liz Hunter 371 Prone 12'6" Open 19-39 female 01:15:17.60 283 3
Short Course Liz Ingraham 219 OC-1 Golden Masters 60+ female 01:02:58.35 165 5
Short Course Loraine Gruber 194 Prone 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:31:55.57 366 4
Short Course Luanne Katz 469 Surfski Single Sr. Masters 50+ female 00:53:37.10 74 1
Short Course Lucien Escarguel, Heather Fenske 274 Surfski Double U14 mixed 00:48:18.79 35 1
Short Course Madison Long 170 Surfski Single U19 female 00:47:09.30 30 1
Short Course Maggie Adams 67 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:06:46.26 213 1
Short Course Mags Gilo 501 OC-1 Open 19-39 female 01:05:47.21 193 5
Short Course Maika Scott 504 V1 Open 19-39 male 00:42:16.24 10 1
Long Course Maika Scott 504 V1 Open 20-39 male 01:06:45.41 26 1
Long Course Mandy Mitchell, Dawn Scribner 207 OC-2 Sr. Masters 50+ female 01:17:17.03 89 1
Short Course Manny Dominguez 143 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:12:23.12 263 10
Long Course Marc Lavertu 136 OC-1 Golden Masters 60+ male 01:17:09.62 88 8
Long Course Marcia Michel, Andre Michel 424 Surfski Double Sr. Masters 50+ mixed 01:02:21.74 16 1
Short Course Marcus Hatch 347 Prone Unlimited Masters 40-49 male 01:22:30.33 339 1
Short Course Margaret Neiman 189 SUP 12'6" Golden Masters 60+ female 01:16:30.88 291 3
Short Course Marisa Kuiken 324 Prone 12'6" Open 19-39 female 01:11:33.25 256 1
Short Course Mark Cappa 453 Prone 14' Golden Masters 60+ male 01:17:59.34 304 1
Short Course Mark Geraghty 2 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:10:34.92 245 13
Short Course Mark Guthaus 40 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:20:28.77 327 19
Short Course Mark Meierhoefer 145 SUP Under 12'6" Masters 40+ male 01:30:07.97 364 3
Short Course Mark Pighini 212 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:03:52.80 178 12
Short Course Mark Winslow 166 SUP 12'6" Open 19-39 male 01:04:59.93 186 6
Short Course Mary Spicer 479 SUP 14' Sr. Masters 50+ female 01:10:59.02 249 1
Kids race Mason Taylor 519 All U12 all      
Short Course Matt Anton 425 SUP 12'6" Open 19-39 male 01:02:23.78 161 3
Short Course Matt Chebatoris 299 OC-1 Masters 40-49 male 00:51:06.87 59 4
Short Course Matt Hartnett 467 SUP 12'6" Open 19-39 male 01:02:53.71 163 4
Short Course Matt Macarewich 176 SUP Unlimited Sr. Masters 50+ male 01:03:40.82 174 2
Long Course Matt Mcmillan 416 OC-1 Open 20-39 male 01:16:47.71 86 11
Long Course Megan Welsh 310 OC-1 Open 20-39 female 01:26:16.63 114 7
Long Course Meghann Schmidt 24 OC-1 Open 20-39 female 01:17:44.41 91 4
Short Course Mel Wygal 444 SUP 12'6" Masters 40-49 female 01:07:35.60 219 2
Short Course Melanie Jennings 252 OC-1 Masters 40-49 female 00:53:43.41 75 2
Long Course Melissa Matherly 409 OC-1 Masters 40-49 female 01:33:22.29 123 4
Short Course Michael Ashford 3 OC-1 Golden Masters 60+ male 00:50:44.04 54 4
Short Course Michael Kelley 128 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 00:57:32.47 108 3
Short Course Michael Lester 121 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:06:58.20 216 9
Short Course Michael Liu 135 SUP 12'6" Open 19-39 male 01:18:00.00 305 14
Short Course Michael Melville 472 SUP Unlimited Golden Masters 60+ male 01:06:39.20 211 1
Long Course Michael Miller 167 Surfski Single U19 male 01:07:49.13 37 2
Short Course Michael Richards 490 SUP 12'6" Masters 40-49 male 01:01:05.15 145 2
Long Course Michael Richards 490 OC-1 Masters 40-49 male 01:16:19.66 84 10
Short Course Michael Skelly 354 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:11:03.91 251 9
Short Course Michael Torsten Rasborn 17 SUP 12'6" Masters 40+ male 01:04:50.57 184 3
Short Course Micheal Stevens 8 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:04:25.76 182 4
Short Course Michele Odell 267 SUP 12'6" Masters 40+ female 01:27:20.78 357 8
Long Course Michelle Jenkin 337 OC-1 Open 20-39 female 01:33:12.93 122 9
Short Course Mick Vollmer 523 SUP 12'6" Masters 40-49 male 01:03:17.76 170 3
Short Course Mike Gaughan, Gary Shaw 277 OC-2 Golden Masters 60+ male 00:45:22.05 21 1
Short Course Mike Matthias 291 OC-1 Golden Masters 60+ male 01:03:51.41 177 14
Short Course Mike May 160 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:15:21.76 284 17
Long Course Miles Orr 526 OC-1 U19 male 01:11:35.23 57 4
Short Course Milo Hama 46 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:06:33.50 206 8
Short Course Mira Corrao 35 Surfski Single U19 female 00:48:45.86 37 2
Kids race Morgan Arendt 375 All U14 all      
Short Course Morgan Jacobsen, Parker Amano 298 Surfski Double U16 mixed 00:43:24.61 14 1
Short Course Morgein Eash 312 SUP 12'6" U14 female 01:18:58.63 310 3
Long Course Nancy Huh 421 OC-1 Open 20-39 female 01:14:34.50 74 2
Short Course Nancy Seelert 103 OC-1 Sr. Masters 50+ female 01:01:01.24 143 6
Short Course Nate Errez 282 Surfski Single U19 male 00:39:04.53 5 1
Long Course Nate Errez, Evan Truesdale 116 Surfski Double U19 male 00:57:19.78 4 1
Short Course Nate Gabehart 242 SUP Under 12'6" Masters 40+ male 01:28:16.48 361 2
Short Course Neda Iranpour 92 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:34:42.19 372 17
Short Course Nick Scheel 153 SUP 14' U19 male      
Long Course Nicole Holbrook 475 OC-1 Masters 40-49 female 01:15:52.89 79 1
Short Course Noa Hopper 463 SUP 14' U19 male 00:50:56.64 56 1
Long Course Noa Hopper 463 OC-1 U19 male 01:15:16.90 76 5
Kids race Noah Beauchaine 260 All U10 all      
Long Course Noam Elroi 387 OC-1 U19 male 01:08:16.45 43 2
Short Course Norma Ramirez 422 SUP 12'6" Masters 40-49 female 01:23:55.37 345 5
Short Course Oliver Calcetas 47 SUP 14' Masters 40+ male 01:40:32.11 377 18
Short Course Ona Shiroyama, Susan Stein 333 OC-2 Sr. Masters 50+ female 00:47:02.29 29 1
Short Course Orlan Calcetas 406 SUP 12'6" Masters 40-49 male 01:31:27.96 365 7
Short Course Oscar Valdivieso 201 Surfski Single Golden Masters 60+ male 01:05:43.34 191 4
Long Course Patrick Hemmens 364 Surfski Single Sr. Masters 50+ male 00:59:09.20 6 1
Short Course Patrick Higginson 180 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:10:57.50 248 24
Kids race Patrick Krenkler 404 All U10 all      
Short Course Paul Gallo 134 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:16:35.83 293 26
Long Course Paul Jacob 300 Surfski Single Golden Masters 60+ male 01:07:22.81 33 2
Short Course Paul Pianowski 499 SUP 14' Open 19-39 male 00:57:58.14 110 6
Long Course Paul Webster 309 OC-1 Sr. Masters 50+ male 01:13:45.52 70 8
Short Course Pedro Gapero 185 OC-1 Golden Masters 60+ male 00:51:17.23 61 5
Short Course Peggy Goddard 434 OC-1 Golden Masters 60+ female 00:56:21.52 96 2
Long Course Peggy Goddard 434 OC-1 Golden Masters 60+ female      
Short Course Pete Pascual 44 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:12:00.00 258 25
Short Course Peter Simpson 275 SUP 12'6" Golden Masters 60+ male 01:20:32.31 329 3
Short Course Randy Strunk 455 OC-1 Golden Masters 60+ male 00:59:10.16 124 11
Long Course Red Pedrick 344 OC-1 Open 20-39 male 01:12:49.00 63 7
Short Course Renee Shirakawa 202 OC-1 Open 19-39 female 00:53:09.38 72 1
Long Course Rhonda Gannon, Jim Gannon 441 OC-2 Golden Masters 60+ mixed 01:07:35.78 35 1
Short Course Rhys Phillips 239 Surfski Single Open 19-39 male 00:49:03.47 41 4
Short Course Rich D'souza 129 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:04:56.28 185 13
Long Course Rich Long, Leilani Borm 326 Surfski Double Open 20-39 mixed 01:00:32.52 12 4
Long Course Rich Sprout, Krisztina Zur 495 Surfski Double Open 20-39 mixed 00:53:29.50 1 1
Short Course Richard Hess 487 OC-1 Golden Masters 60+ male 00:53:58.48 76 8
Short Course Richard Kenworthy 57 SUP 12'6" Golden Masters 60+ male 01:11:30.35 255 2
Short Course Rick Ranjo, Chelsea Wilder, Sean Cain, David Mallari 515 SUP Unl. (4 Person) Open 19-39 mixed 01:08:53.64 228 1
Short Course Rob Breault 190 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:07:46.51 221 7
Short Course Rob Griffin 460 SUP 14' Masters 40-49 male 01:01:47.99 155 3
Short Course Rob Hare 49 Prone 14' Sr. Masters 50+ male      
Long Course Robert Garcia 54 OC-1 Masters 40-49 male      
Short Course Robert Howson 399 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ male 00:59:37.25 129 1
Short Course Robert Schade 59 Prone Unlimited Sr. Masters 50+ male 01:22:44.56 341 5
Short Course Rodney Ellis 306 SUP 14' Masters 40+ male 00:54:48.67 85 2
Long Course Rodney Ellis 306 OC-1 Masters 40-49 male 01:09:54.03 51 7
Long Course Roger Brannon 119 OC-1 Sr. Masters 50+ male 01:33:10.98 121 14
Short Course Roman White 107 SUP 14' Masters 40+ male      
Short Course Ron Adelhelm 23 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:06:35.00 208 19
Long Course Ron Galey 280 Surfski Single Golden Masters 60+ male 01:15:34.55 78 5
Short Course Ron Nelsen 82 Prone Unlimited Golden Masters 60+ male 01:09:55.88 236 2
Short Course Ron Witter 84 Prone Unlimited Sr. Masters 50+ male 01:16:02.53 287 3
Long Course Rosemary Vasquez, Margaret Coulombe 139 OC-2 Sr. Masters 50+ female 01:17:47.11 92 2
Short Course Rosendo Deynata 39 SUP 14' Masters 40+ male 01:16:37.29 294 15
Long Course Ross Flemer, Mark Avina 524 OC-2 Masters 40-49 male 01:00:27.31 11 1
Short Course Roy Thorne 231 SUP 12'6" Masters 40+ male 01:10:15.03 243 5
Long Course Ruben Ruiz 464 OC-1 Sr. Masters 50+ male 01:08:38.45 46 2
Short Course Rune Hoyer Nielsen, Annakari Hoyer-nielsen 113 OC-2 Masters 40-49 mixed 00:46:30.62 24 1
Long Course Russ Nielsen 217 OC-1 Golden Masters 60+ male 01:17:01.37 87 7
Short Course Ryan Ekedal 56 SUP 14' Masters 40+ male 01:01:20.81 149 7
Short Course Ryan Macnail 249 SUP 14' Open 19-39 male 01:06:34.62 207 13
Long Course Ryan Miller 149 Surfski Single U19 male 01:05:47.91 20 1
Short Course Ryland Hart 450 SUP 14' U19 male 00:54:00.25 77 2
Long Course Ryland Hart 450 OC-1 Open 20-39 male 01:01:38.82 14 3
Short Course Sammie Barlow 161 Surfski Single Open 19-39 female 00:40:15.25 7 1
Short Course Sandi Gates 213 SUP 14' Sr. Masters 50+ female      
Short Course Sandy Rohrbach 435 SUP 12'6" Masters 40-49 female 01:21:15.57 332 4
Short Course Sara Rothrock 383 OC-1 U19 female 00:52:43.00 69 1
Short Course Sarah Eishen 69 SUP 12'6" Masters 40+ female 01:18:12.59 306 5
Short Course Sarah Messina 459 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:03:24.12 171 3
Short Course Sasha Unruh 235 SUP Under 12'6" Masters 40-49 male 01:13:19.18 270 1
Long Course Saul Dobson 503 OC-1 Masters 40-49 male 01:13:40.32 69 8
Short Course Schyler Perez 66 OC-1 U16 female 01:02:57.37 164 2
Short Course Scott Coryea 489 OC-1 Masters 40-49 male      
Short Course Scott Dahlquist 101 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:09:23.93 231 8
Short Course Scott Monge 80 SUP 14' Masters 40+ male 01:11:05.61 252 13
Long Course Scott Murdock 395 OC-1 Sr. Masters 50+ male 01:07:57.97 39 1
Short Course Scott Rusher 72 Prone 14' Masters 40+ male 01:19:28.78 314 3
Short Course Scott Shoemaker 126 SUP Unlimited Sr. Masters 50+ male 00:51:23.77 63 1
Short Course Sean Arnold 142 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:05:22.67 189 14
Short Course Sean Cain 97 SUP 14' Open 19-39 male      
Short Course Sean Pangelinan 373 SUP 14' Open 19-39 male 00:56:41.24 97 3
Short Course Sean Sullivan 198 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:00:57.52 141 10
Short Course Seren Kindt 341 OC-1 U19 female 00:55:15.64 88 2
Short Course Shad Eischen 520 SUP 12'6" Open 19-39 male 01:17:55.70 303 13
Short Course Shannon Dolphin 367 OC-1 Open 19-39 female 00:55:28.96 89 2
Long Course Shawn Ward 246 OC-1 Open 20-39 male 01:19:54.94 99 12
Short Course Shonna Litton Brown 30 SUP 14' Open 19-39 female 01:11:08.03 253 1
Kids race Shyanne Mcwilliams 353 All U12 all      
Short Course Soryn Preston 443 SUP 12'6" U14 female 01:38:22.57 376 4
Kids race Soryn Preston 443 All U8 all      
Short Course Sosy Markanian-robinson 321 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:21:37.28 337 12
Short Course Stefanie Maio 396 SUP 14' Masters 40-49 female 01:19:45.72 321 2
Short Course Steffi Griffin 491 SUP 12'6" Masters 40-49 female 01:06:51.26 214 1
Short Course Stephen Baker 254 SUP 12'6" U16 male      
Short Course Steve Barnes 343 OC-1 Sr. Masters 50+ male 00:50:28.73 49 3
Short Course Steve Chrapchynski 168 SUP 14' Masters 40+ male 00:57:30.70 107 3
Short Course Steve Lynch 528 Surfski Single Masters 40-49 male 00:44:12.01 17 1
Short Course Steve Naitoh 110 Kayak U14 male      
Short Course Steve Perez 433 OC-1 Sr. Masters 50+ male 00:51:42.61 65 5
Long Course Steve Perez 433 OC-1 Sr. Masters 50+ male      
Short Course Steve Rossier 385 Prone 14' Masters 40-49 male 01:14:01.42 276 2
Long Course Steve Sullivan 494 OC-1 Sr. Masters 50+ male 01:19:25.36 98 11
Long Course Steyn Visagie, Teresa Wilson 426 Surfski Double Masters 40-49 mixed 00:59:37.31 8 1
Short Course Susan Garwood 191 SUP 12'6" Golden Masters 60+ female 01:16:39.12 295 4
Short Course Suzette Robinson 279 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:25:15.80 353 14
Short Course Suzy Strazzulla 507 SUP 14' Masters 40-49 female 01:04:18.47 181 1
Short Course Sylvia Almaguer-miller 476 SUP Under 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:28:13.81 360 2
Kids race Tayler Dang 545 All U12 all      
Short Course Teri Carlin 90 SUP 12'6" Masters 40+ female 01:12:07.05 260 2
Short Course Terry Frogley 151 Prone 12'6" Masters 40+ male 01:14:55.06 280 1
Short Course Terry Kipper 322 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:10:38.57 246 14
Short Course Theresa Jamieson 264 OC-1 Sr. Masters 50+ female 00:59:13.18 125 4
Long Course Thomas Gallagher 417 OC-1 Sr. Masters 50+ male 01:08:47.47 48 3
Short Course Thomas Good 345 SUP 14' Sr. Masters 50+ male 01:09:38.15 234 22
Short Course Thomas Maximus 428 SUP Unlimited Masters 40-49 male 00:49:00.15 40 1
Long Course Thomas Maximus, Will Reichenstein 428 OC-2 Open 20-39 male 01:00:07.01 9 1
Long Course Thomas Mohr 411 Surfski Single Sr. Masters 50+ male 01:06:14.16 25 3
Short Course Thomas Nilsen 41 SUP 12'6" U14 male 01:00:23.76 137 3
Short Course Thomas Stephenson 380 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:07:43.04 220 10
Short Course Tim Burdiak 276 Surfski Single Open 19-39 male 00:35:09.00 2 2
Long Course Tim Burdiak 276 Surfski Single Open 20-39 male 00:56:42.60 3 2
Short Course Tina Willis 118 SUP 12'6" Masters 40+ female      
Short Course Tj Munks 7 SUP 12'6" U14 male 01:17:41.50 302 6
Kids race Tj Munks 7 All U14 all      
Short Course Todd Drake, Lucas Drake 452 SUP Unl. (2 Person) Masters 40-49 male 01:08:50.00 227 1
Short Course Tom Duryea 535 Prone 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:05:02.86 188 1
Short Course Tom Thomas 407 Prone 14' Golden Masters 60+ male 01:24:37.69 348 2
Short Course Tom Venditti 362 SUP Under 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:32:14.45 367 2
Short Course Tommy Coon 339 Prone 12'6" Sr. Masters 50+ male 01:10:05.38 239 3
Short Course Toni Bushong 16 OC-1 Golden Masters 60+ female 00:54:16.83 80 1
Short Course Tony Fajardo 223 SUP 12'6" Masters 40+ male 01:01:14.95 148 2
Short Course Tony Hart 447 OC-1 Masters 40-49 male 00:49:57.00 45 2
Long Course Tony Louros 320 OC-1 Sr. Masters 50+ male 01:18:24.71 93 9
Short Course Tony Montero 236 SUP 14' Golden Masters 60+ male 01:05:55.00 196 6
Short Course Tracy Buresh 88 SUP 12'6" Open 19-39 female 01:26:00.50 355 15
Short Course Tracy Kristensen 18 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ female      
Long Course Tracy Schultz, Anthony Holland 117 OC-2 Masters 40-49 mixed 01:13:20.41 66 2
Short Course Travis Cunningham 442 SUP Unlimited Open 19-39 male 00:55:09.55 87 3
Kids race Trevor Mencinsky 331 All U10 all      
Short Course Tucker Hopkins 315 Prone 12'6" Open 19-39 male 01:09:33.71 233 1
Short Course Ty Aweau 543 SUP 12'6" Masters 40-49 male 01:17:17.79 299 6
Short Course Tyler Bashor 154 SUP 12'6" U16 male 00:55:40.14 90 1
Long Course Tyler Bashor 154 OC-1 U19 male 01:17:29.17 90 6
Short Course Tyler Gutierrez 451 OC-1 U16 mixed 00:58:15.18 116 1
Short Course Tyler Schmuckle 289 Prone 12'6" Open 19-39 male 01:11:02.19 250 2
Long Course Tyson Poppler 493 Surfski Single Open 20-39 male      
Short Course Tyson Poppler, Rich Long 457 K2 Open 19-39 male 00:36:03.12 3 1
Long Course Vadim Lyuber 539 Surfski Single Golden Masters 60+ male 01:08:26.33 44 3
Short Course Valerie Ells 38 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:10:15.00 242 4
Long Course Vaughn Colasanti, Ron Powers 192 OC-2 Sr. Masters 50+ male 01:11:20.56 55 2
Short Course Veronica Wold 95 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:19:21.61 313 7
Long Course Victor Rosenthal 484 OC-1 Golden Masters 60+ male 01:14:15.27 71 4
Short Course Viet Hoang 334 OC-1 Masters 40-49 male      
Long Course Viet Hoang 334 OC-1 Open 20-39 male 01:16:12.85 82 10
Short Course Vincent San Nicolas 146 SUP 14' Open 19-39 male 00:58:25.32 120 7
Short Course Wade Williford 28 Prone 12'6" Masters 40+ male 01:20:31.18 328 3
Long Course Wade Williford 28 OC-1 Masters 40-49 male 01:20:24.79 103 13
Short Course Wally Buckingham 382 Prone 12'6" Golden Masters 60+ male 01:11:46.40 257 1
Short Course Wayne Berge 245 SUP 12'6" Sr. Masters 50+ male      
Short Course Wayne Buckingham 508 Prone Unlimited Golden Masters 60+ male 01:05:38.82 190 1
Short Course Wayne Limm 304 SUP Unlimited Golden Masters 60+ male 01:09:57.47 237 2
Long Course Wendy Dewitt 302 OC-1 Sr. Masters 50+ female 01:18:59.01 96 2
Short Course Wendy Trout 317 SUP 12'6" Masters 40-49 female      
Long Course Wes Huston 483 OC-1 Open 20-39 male 01:07:31.06 34 4
Short Course Will Kay 222 SUP 12'6" Masters 40+ male 01:15:44.55 286 6
Long Course Will Obermeyer 533 OC-1 U19 male 01:21:25.19 107 7
Short Course Will Schmidt 436 Prone 12'6" Open 19-39 male 01:27:54.70 359 7
Short Course William Ashford 1 OC-1 Golden Masters 60+ male 00:54:44.93 84 10
Kids race Yaniz Nunez 445 All U12 all      
Short Course Yvonne Chavez 177 Prone 12'6" Sr. Masters 50+ female 01:22:38.84 340 3
Short Course Zeke Rose 368 SUP 12'6" U14 male 01:01:24.35 151 4
Kids race Zeke Rose 368 All U12 all      
Short Course Zibi Wadzynski 230 SUP 12'6" Masters 40+ male 00:55:49.52 92 1
Long Course Zibi Wadzynski 230 OC-1 Masters 40-49 male 01:07:03.85 30 4

To see more news and info on the Hanohano Huki Ocean Challenge click HERE.

Last modified onMonday, 30 January 2017 10:10
Staff

Submit your news, events, and all SUP info, so we can keep promoting and driving the great lifestyle of stand up paddling, building its community, and introducing people to healthier living.

Website: supconnect.com Email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

San Diego