Quantcast
Awards

Stalla And Appleby Win 2014 Payette River Games

CASCADE, Idaho - After an incredible weekend of competition, Fernando Stalla and Candice Appleby are taking home $10,000 apiece for winning the 2014 Payette River Games - the biggest event of its kind to date. It was an incredible event that brought ocean, river and surf athletes together in a tightly contested battle. See the results below and stand up by for more updates here on Supconnect.


2014 Payette River Games Overall Results

Elite Men

1st: Fernando Stalla – 34 points (7th/1st)
2nd: Ben Sarrazin – 33 points (5th/4th)
3rd: Mike Tavares – 32 points (8th/2nd)
=4th: Kai Lenny – 30 points (2nd/10th)
=4th: Peter Bartl – 30 points (4th/8th)
=4th: Spencer Lacy – 30 points (9th/3rd)
=4th: Slater Trout – 30 points (1st/11th)
8th: Andrew Holcombe – 24 points
9th: Eric Giddens – 23 points
10th: Dane Jackson – 23 points
11th: Jamie Mitchell – 21 points
12th: Kelly Margetts – 18 points
13th: Dan Gavere – 14 points
14th: Kody Kerbox – 11 points
15th: Anthony Vela – 11 points
16th: Travis Grant – 10 points
17th: Gaetan Sene – 9 points

Elite Women

1st: Candice Appleby – 39 points (2nd/1st)
2nd: Fiona Wylde – 37 points (1st/4th)
3rd: Gillian Gibree – 36 points (3rd/3rd)
4th: Rebecca Giddens – 35 points (5th/2nd)

 

Men’s SUP Cross

1st: Fernando Stalla – 20 points
2nd: Mike Tavares – 19 points
3rd: Spencer Lacy – 18 points
4th: Ben Sarrazin – 17 points
5th: Eric Giddeons – 16 points

 

Women’s SUP Cross

1st: Candice Appleby
2nd: Rebecca Giddeons
3rd: Gillian Gibree
4th: Fiona Wylde


Men’s Downriver Sprint Race

1st: Slater Trout (10:29.5) – 20 points
2nd: Kai Lenny (10:29.8) – 19 points
3rd: Kelly Margetts (10:32.8) – 18 points
4th: Peter Bartl (10:34.7) – 17 points
5th: Ben Sarrazin (10:37.7 – 16 points
6th: Jamie Mitchell (10:41.6) – 15 points
7th: Fernando Stalla (10:48.7) – 14 points
8th: Michael Tavares (10:50.3) – 13 points
9th: Spencer Lacy (10:54.9) – 12 points
10th: Kody Kerbox (11:07.8) – 11 points
11th: Andrew Holcombe (11:08.5) – 10 points
12th: Gaetan Sene (11:08.9) – 9 points
13th: Dane Jackson (11:20.7) – 8 points
14th: Eric Giddens (11:27.2) – 7 points
15th: Anthony Vela (11:30.8) – 6 points
16th: Dan Gavere (11:42.50 – 5 points
17th: MacRae Wylde (11:58.0) – 4 points
18th: Dave Boehne (12:06.0) – 3 points
19th: Travis Grant (11:14.8 + 1 minute penalty) – 2 points
20th: Masayuki Takahata (12:30.5) – 1 point

 

Women’s Downriver Race

1st: Fiona Wylde (11:26.7)
2nd: Candice Appleby (11:31.7)
3rd: Gillian Gibree (12:17.6)
4th: Louise Jull (12:21.0)
5th: Rebecca Giddens (12:21.4)
6th: Natali Zollinger (13:07.4)
7th: Brittany Parker (13:36.3)
8th: Haley Mills (13:41.2)
9th: Nikki Gregg (14:00.5)
10th: Jayne Saunders (14:08.9)

Last modified onFriday, 23 January 2015 16:23
Staff

Submit your news, events, and all SUP info, so we can keep promoting and driving the great lifestyle of stand up paddling, building its community, and introducing people to healthier living.

Website: supconnect.com Email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

San Diego